Tádžmahal

Tádžmahal (1632-54)

Obraz Tádžmahalu se nesl s první vesmírnou sondu i za hranice naší sluneční soustavy. Mosazná destička obsahovala poselství – obraz muže a ženy, schéma naší sluneční soustavy, kde byly zachyceny jednotlivé hvězdy, planete a Země a také nárys nejkrásnější stavby na světě – Tadžmahalu.
Osmnáct let stavělo přes 20 000 dělníků monumentální náhrobek zvaný Tadžmahal. Na návrhu Tadžmahalu se podíleli nejlepší architekti Indie, Persie, Itálie a Francie. Tadžmahal neměl být nikdy překonán a zatím se přání jeho pána, na jehož popud se stavba postavila, plní do nejmenšího detailu. Tadžmahal uchvacuje svou krásou a působivostí. Mramorové plošiny, vysoké minarety, černý a bílý mramor, vertikální výklenky… to vše ještě dnes udivuje všechny stavitele i návštěvníky Tadžmahalu. Vladař byl také Tadžmahalem nadšen. Možná až moc. Dal totiž setnout hlavu vrchnímu architektu, aby se podobný div nemohl nikdy vyrovnat původnímu. Proto zůstal Tadžmahal jedinečným klenotem architektury.

Tádžmahal leží na řece Jamuně u Ágry. Postavil jej císař Šáhdžahán pro svou nejmilejší manželku Ardžuand Bánu Bégam (Mumtázmahal) a je to stavba považovaná za nejdokonalejší muslimskou hrobku. Hlavní síň Tádžmahalu má čtvercový půdorys a šířka budovy se rovná její výšce. Výška průčelí je rovna výšce kopule, která se vzdouvá na kruhovém bubnu jako bublina a je korunována křížovou kytkou. Dojem absolutního klidu vyvolaný dokonalými proporcemi Tádžmahalu ještě zesiluje symetrie okolních budov a zahrad. Islámská architektura v Indii nahrazovala zpravidla leštěné dlaždice íránských předloh jinými materiály, například mramorem a červeným pískovcem.
Tádžmahal je pokryt bílým mramorem, který nabývá podle denní doby různé světelné odstíny a někdy vypadá průsvitný jako perla. Pro sebe plánoval Šáhdžabán podobnou hrobku z černého mramoru za řekou, ale k jejímu postavení nikdy nedošlo a císaře pochovali po boku jeho milované choti.
Dokonalou symetrii Tádžmahalu ještě zesiluje jeho obraz v nehybném jezírku rozprostírajícího se těsně u jeho paty.

1 komentář k “Tádžmahal”

  1. Tomas Píše:

    Dobry den chtel jsem se jen zeptat muj sen je se prestehovat di Indie co vsechno me ceka a neceka co vse musim myt dekuji za odpoved.

Zeptejte se