Kalkata

Nejzalidněnější město Indie
Pohled na památky Kalkaty

Velká řada lidí jezdí na dovolenou do Indie, aby poznali kulturu Indie a odlišností žití místních obyvatel. Orient zde na Vás dýchne na každém místě. Tu pravou tvář života v Indii poznáte v hlavním městě indického státu Západní Bengálsku. Kalkata, třetí největší indické město, je obydleno 5 miliony obyvatel a v celé metropoli žije okolo 13 milionu lidí. Město je nechvalně proslulé jako přelidněná metropole, která je plná bídy, se kterou bojovala ve 20. století i Matka Tereza.

Bída a přelidněnost dělá z města centrum nepořádku, zápachu a smogu. Ve městě si občas připadáte, jako by zde vládla anarchie. Přeplněné silnice plné vozů, které zběsile troubí a nedodržují základní předpisy dopravy na veřejných komunikacích. Řidičům nedělá problém ani jízda v protisměru.

Historie Kalkaty

Veřejná doprava v Kalkatě

Archeologické naleziště, které se nachází v místě dnešní Kalkaty, odhalilo, že oblast byla osídlena již před více jak 2 000 lety. Ale až od příchodu Východoindické společnosti roku 1690 je historie města dokumentována. Východoindická společnost od tohoto roku začala konfiskovat obchod v oblasti Bengálu. Východoindická společnost byla jedna z prvních akciových společností ve světě a byla součástí anglických zájmů o oblast Indie a její obchodní aktivity hlavně díky koření, které se z Indie vyváželo. Britové v 18. století město opevnili, na což zareagovala indická vláda a město dobyla. O rok později, roku 1757, však Británie dobyla oblast zpátky.

Již od začátku bylo město centrem obchodu, ale ne pouze toho legálního. V 18. a 19. století tvořil velkou část obchodu obchod s opiem, který měla stále pod palcem Východoindická společnost. Roku 1850 se město rozdělilo na dvě poloviny. Na Bílé a Černé město. Bílé město mělo reprezentovat čistou a noblesní Kalkatu a naopak druhá, indická část, se stala průmyslovým městem, které začínalo být značně znečištěno.

Za druhé světové války bylo město bombardováno japonskými letadly. Souhrn všech válečných a následujících ekonomických událostí zapříčinilo, že ve městě umírali miliony lidí. Město však bylo opraveno a v dnešní době velkou část ekonomiky města zaujímá sektor IT a výrobní průmysl.

Na co se v Kalkatě připravit?

Připravte se, že většinu času je v Kalkatě teplé počasí. Průměrně se teplota šplhá ke 30°C. V letních měsících, od června do září, prochází městem jihovýchodní monzun.

Přeplněná silnice v Kalkatě

Jak již bylo řečeno, jedná se o nejzalidněnější město Indie, tudíž se město setkává s velkým problémem s dopravou. Ulice bývají značně přeplněné, proto je často nejrychlejší způsob dopravy zvolit dopravu veřejnou. Ve městě je vybudovaná síť metra i tramvají, kterou se dostanete i do odlehlých částí města. Pokud však chcete zažít tradiční dopravu v Indii, určitě uvítáte indické rikši.

Zeptejte se