Historie

O stát Goa se v historii vedly rozsáhlé spory a půtky. Během historie Goi se zde vystřídalo mnoho vládnoucích dynastií a Goa tak změnila mnohokrát svého pána. Každý na ní ale zanechal nějakou patrnou stopu – satavahanové, čalukyané, silharové, bahmánští sultáni, Mogulolové… ti všichni a jestě mnoho dalších se slunili na jejím trůnu, dokud se v r.1498 neobjevil u jejího pobřeží portugalský mořeplavec Vasco de Gama, kterému se tato země zalíbila. Roku 1510 vysílá Portugalsko admirála Albuquerque, který se svými vojsky poráží vojska vládnoucí dynastie bižapurského mogula.

Goa byla podrobena Indii

Portugalská nadvláda Goi pokračovala i po získání nezávislosti Indie v roce 1947. Indie se marně se snažila dosáhnout spojení, Portugalsko se postavilo proti. Nic s tím neudělalo ani valné shromáždění OSN, proto Indie po mnoha ústrcích a odmítnutích násilím obsazuje Gou, jíž hlídá pouze špatně vyzbrojená a totálně nepřipravená portugalská armáda, která je smetena a Goa se tak dne 30. května 1987 stává 25. spolkovým státem Indie.

Se státem Goa a jeho historií je také neodmyslitelně spjato jméno Františka Xaverského, který se tu pokoušel ukořenit jezuitský řád. Při svém příchodu roku 1542 si získal dobrou pověst a byl většinou obyvatelstva oblíben. Zemřel roku 1622, jeho tělo bylo převezeno a pohřbeno v bazilice Bom Jesus ve městě Velha Goa, kde byl také prohlášen za svatého.

1 komentář k “Historie”

  1. Renata Píše:

    chtela bych se zeptat na zemedelstvi ,nábozenstvi,objevy a vynalezi ,kultirni pamatky,písmo ,a na mesta ,statní utvari dekuji

Zeptejte se