Historie Indie

Dlouhé a na události bohatá historie Indie zanechala světu významné kulturní dědictví. Historie Indie vytvořila také výrazně diferenciovanou společnost a hlubokou propast mezi bohatými a chudými.

Kdybychom chtěli historii Indie jenom trochu podrobněji rozebrat, bylo by toho na 20 stran a možná ještě více, proto si zde uvedeme pouze stručný přehled nejdůležitějších událostí v historii Indie.

Nejstarší civilizace v údolí Indu vznikla 2500 př.n.l. Z této kultury lze odvodit mnoho pozdějších hinduistických rituálů a zvyklostí. Vpád Árjů měl základní význam pro vývoj pozdější indické společnosti.

V 6.století vznikla dvě nová náboženská hnutí: džinismus (přívrženci hlavně z řad obchodníků) a buddhismus, jež se rozšířil po celé východní a jihovýchodní Asii.

Ve 4.století n.l. dynastie Guptovců sídlících v Magadhsku zahájila „zlatý věk“ hinduistické civilizace. Pozdější vpády Hunů, Turků a Mongolů ovlivnili celou indickou strukturu na dlouhé věky.

V 16.století zde založili Portugalci první obchodní stanici. Tím se defakto Indie dostala do spárů Evropanů. V r.1849 se Indie ocitla pod britskou nadvládou.

Roku 1857 vypuklo Velké indické povstání, jež by si zasloužilo v rámci historie Indie trochu více pozornosti… Napřed se rozhořelo jako vojenská vzpoura, ale brzo získalo podporu rolníků, statkářů i místních vládců. Jen sikhové zůstali vůči Britům loajální. Povstání bylo krutě potlačeno, r.1859 byla Indie vyňata z pravomoci Východoindické společnosti a stala se britskou korunní kolonií.

R.1885 byl založen Indický národní kongres, jehož členové organizovali otevřený odpor proti britské nadvládě. Jejich naděje na nezávislost zmařil v r.1919 Rowlattův zákon umožňující soudu věznit odpůrce britské správy.

Ale Indové se přeci jen dočkali a svoji nezávislost si roku 1947 vybojovali. První ministerští předsedové však neměli na růžích ustláno. Věčné spory s pohraničními státy dávaly podnět k nepokojům a výtržnostem. Posledním zavražděným předsedou vlády se stal Rádžív Gándhí (1944-1991).

Tak to je v kostce asi vše, více se dočtete v jakékoli encyklopedii…

Pokud se opravdu chcete o Indii a její historiii něco dozvědět, museli byste se vrátit zpět v čase, musíte putovat, i když jen v duchu, různými zeměmi Asie, kam sahal pronikavý vliv Indie a kde jako nesmrtelný odkaz jejího ducha, její moci a její lásky ke kráse. Jen málokdo z nás, Indy nevyjímaje, ví o těchto velkých úspěších, jen málokdo si uvědomuje, že Indie v historii proslulá svým myšlením a filosofií, vynikala stejně i činy. Historie toho, co vykonali indičtí muži a ženy daleko od své vlasti, čekají dosud na své zpracování. Mnozí lidé na západě se stále domnívají, že se starověké dějiny omezují převážně na země při Středozemním moři a že středověké a moderní dějiny jsou ovládány malým svárlivým evropským kontinentem…

Komentáře k “Historie Indie”

 1. Tomas Píše:

  Dobry den chtel bych se zeptat na to jak se nejlepe dostat do Indie a zit tam.Dekuji za odpoved.

 2. nikola Píše:

  dobrý den děkuji za tak historickou žhavou informaci velice děkuji

 3. tomas Píše:

  chtel bych se zeptat jakou ma prezdivku indie mezi ostatnimy staty dekuji za odpoved

 4. marcela Píše:

  chtela bych se zeptat,proc nosi zeny cere habity,a muzi bile habity. dekuji za odpoved

 5. Verca.kukla Píše:

  den chci se zeptat jsetli toho nebude trochu vice????samo jen historie ale je toho trochu malo tak ja se dyztak juknu jinde 😀 hezky dem

 6. Láďa Píše:

  Dobrý den.
  Chtěl bych na podzim natrvalo vycestovat di Indie, mám k tomu osobní důvody. Mimo jiné, nebaví mě již civilizovaný svět, zabývám se duchovnem, okultismem. jsem rozvedený, jsem samotář a nakonec jsem skutečně zůstal sám. Mám dvě dospělé děti, které jsou již samostatné , já prostě nemám co ztratit, naopak jen získám….chci poznat imdickou kulturu, lidi a život v klimatických podmínkách, který je pro mě velice lákavý.

 7. Sára Píše:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co znamenají ty tečky , které si ženy malují na čele?

Zeptejte se