Goa

Goa – při pohledu na mapu, byste si jí ani nevšimli, ale kdyby jste se podívali do nějaké odborné literatury, překvapilo by vás, jak může něco tak malého, skoro na mapě neviditelného, prosperovat. Goa totiž patří mezi nejvíce rozvinuté státy Indie. Proto si vezměte lupu nebo lepší mapu a zaměřte se na západní pobřeží Indie, kde je miniaturní stát Goa s rozlohou menší jak 4000km2 omýván Indickým oceánem, potažmo Arabským mořem.

O státu Goa se zmiňují i staré indické spisy s poukazem na chovatele krav, díky nimž se Goa zapsala do místního povědomí. S postupem času se objevovala v různých sanskrtských spisech a hrála roli i pro pozdější dobyvačné choutky Portugalců a jiných evropských národů.

Goa a její bohatství

Každý by si na mapě Indie, resp. Goi jistě našel horopis i přírodní podmínky, proto se o nich zmíníme pouze několika slovy. Protékají tudy dvě velké řeky Mandovi a Zuari, které odvodňují celé území. Samozřejmě i množství dalších, ale ty jsou daleko menší a nemá smyslu se o nich zmiňovat. Již z tohoto výčtu a při přihlédnutí k rozloze Goi v rámci Indie všechny jistě napadne, že Goa bude velmi bohatá na vodu, což se o ostatních indických státech tak jednoznačně říci nedá.

Goa – krátký název, a přeci se ještě tato mini země člení na dva distrikty – Severní Goa a Jižní Goa, jež se skládají z dalších jedenácti okresů.

Počasí je v Goi stejné jako kdekoli jinde v Indii. Dva extrémy – sucho a vlhko; období sucha a monzumy. Horko je tu stále. Pro ty, kteří teplu moc neholdují, tu nejsou moc přijatelné podmínky, protože průměrná teplota, dokonce i v zimě, neklesá pod 20°C.

Komentáře k “Goa”

 1. ghfrgmjdf Píše:

  mate něco jen o Indii ?????

 2. ghfrgmjdf Píše:

  Máte mapu Indie ?????

 3. aguszka Píše:

  Chtěla bych se zeptat, jaký je rozdílo mezi Indií a Indickým subkontinentem? Děkuji.

 4. Ludevit Píše:

  Par dobrych rad a info priamo z Goy => http://indickekari.blogspot.com/2008/10/carovna-goa.html

Zeptejte se