Zlatý chrám v Amritsaru

Tento chrám patří k nejposvátnějšímu místu sikhů a určitě stojí za to jej shlédnout.Přiblížíte-li se k němu, uvidíte zátarasy z ostnatého drátu a průchody z lešenářských trubek, palebná hnízda z pytlů s pískem… to všechno patří k věci.

Při vstupu do chrámu je třeba vědět: nutno se zout, sundat ponožky, omýt si nohy. Nepřípustné jsou také deštníky, a to i když prší. Přikrývka na hlavu je nezbytná. Nesmíte nést žádné drogy, toxické látky, včetně cigaret. Stačí, že máte v kapse krabičku cigaret, která se rýsuje přes kapsu kalhot – a jste vykázáni i s foťákem nejbližším východem, třebaže boty máte kdoví kde.

Chrám obklopuje obdélník posvátného jezera, ve kterém se sikhové omývají. Vlastní chrám Darbár-sáhib stojí uprostřed, spojen jen uzoučkým můstkem. Září jako klenot, protože je celý obložen silně pozlacenými měděnými pláty. Uvnitř to voní kouřem aromatických tyčinek, zní hudbou podivných neznámých hudebních nástrojů, zpěvem v neznámém jazyce. Lidé sedí na zemi a kněz předzpěvuje a předčítá ze svaté, ručně psané knihy Granth-sáhib, jejíž stránky jsou velké málem jako kancelářský stůl…

Zeptejte se