Informace o Indii

Tvář povrchu Indie je výsledkem pohybů kontinentálních bloků v dávné geologické minulosti i mladé tektoniky. Himaláj, nejvyšší horstvo na světě, a velká předhlubeň na jih pod ním byly vytvořeny obrovským tlakem po nárazu indického bloku na starý asijský kontinent.

Povrch Indie

Do Indie zasahuje pohoří Himaláj na jihozápadě do rovin Pandžábu a úrodné náplavové Indoganžské nížiny, která se táhne napříč Indií od západu k východu. Nejsevernější himalájské pásmo vybíhá ze severního Kašmíru hluboko do sousedního Tibetu. Hradbu věčného sněhu a ledu představuje Vysoký Himaláj s vrcholy na indickém území vyššími než 7000m a velkolepou ledovcovou modelací zejména v oblasti Gharválu. Směrem k jihu přechází v Nízký Himaláj s vrcholy 3000-5000m vysokými. Ten ještě jižněji ustupuje nižším pískovcovým hřbetům pohoří Siválik, který lemuje severoindické nížiny. Ty vznikly z předhlubně, hluboké původně až 2000m, kterou nyní vyplňují štěrky a nánosy četných řek tekoucích z velehor. Střed Indického poloostrova vyplňují vrchoviny a plošiny dakkhinu, jež ve svém podloží ukrývá jedny z nejstarších krystalických hornin světa. Asi nejznámější řekou je Indus s největším přítokem Satladž odvodňující severozápad Indiie.

Podnebí Indie

Místo sáhodlouhého vyprávění o průměrných teplotách a vlhkosti v Indii to jde shrnout do několika krátkých vět. V Indii znají prakticky jenom dvě roční období. Sucho, které převažuje po většinu roku, a vlhko, kdy přichází monzum. Horko je v Indii pořád.

1 komentář k “Informace o Indii”

  1. Tomáš Frank Píše:

    Dobrý den, prosím o zaslání info.. Kolik stojí letenka z ČR do Indie.. okolí Bangalore a jestli je potřeba si vyřídit visum pro pobyt v Indii. A zda-li ke to vůbec pro Evropana bezpečné místo . Děkuji
    S pozdravem Tomáš Frank

Zeptejte se